loader image

Renklerin Tüketici Üzerindeki Etkisi

Renklerin insan beyni üzerinde oldukça güçlü bir psikolojik etkisi bulunmaktadır. Doğru renk seçimleri ile insanların satın alma kararlarını etkilemek ve satışları arttırmak mümkündür.

  • Yapılan araştırmalarda katılımcıların %92,6’sı görsel boyutun satın alma kararlarında 1 numaralı etken olduklarını belirtmiştir.  Diğer katılımcılarda ise koku, tat alma gibi duyular birinci sırada etkilidir.
  • Çalışmalar bir ürünü değerlendirirken müşterinin bilinçaltındaki yargısının ilk 90 saniyelik dilimde oluştuğunu göstermektedir. Müşterilerin %90’ı bu değerlendirmeyi yaparken yalnızca ürünün rengini temel almaktadır.
  • Müşterilerin 3’te 2’si büyük bir cihaz satın alırken eğer kendi tercih ettikleri renk seçeneklerde yer almıyorsa satın almaktan vazgeçmektedir.
  • Dergilerde yer alan renkli reklamlar siyah beyaz reklamlara göre okuyucuların dikkatini %26 daha fazla çekmektedir.

Bir pazarlama şirketi olan Performable sitesini ziyaret eden kullanıcıların aksiyon almasını sağlayan butonun rengini yeşilden kırmızıya çevirdiğinde kullanıcıların aktivitesi %21 oranında artış göstermiştir.

Tasarım t-shirtler satan Ript Apparel, satın alma butonunun rengini yeşilden sarıya çevirdiğinde satışların %6,3 artış gösterdiğini gözlemlemiştir.

Bir pazarlama deneyinde Heinz, ketçapların üzerinde yer alan imzanın rengini kırmızıdan yeşile çevirerek ilk 7 ayda 10 milyonun üzerinde ketçap satışı gerçekleştirmiştir. Şirkete 23 milyon dolar kazandıran bu değişiklik, Heinz tarihinde o güne kadar gerçekleşen en yüksek satış rakamı olmuştur.

Web sitenizde hangi renkleri kullanmalısınız?

Yapılan çalışmalar kadınların en çok mavi, mor ve yeşil renklerine olumlu tepki verdiğini göstermektedir. Kadınların en hoşlanmadıkları renkler ise turuncu, kahverengi ve gri olarak sıralanabilir.

Erkeklerin pozitif aksiyon gösterdiği renkler ise mavi, yeşil ve siyahtır. Eğer web siteniz daha çok erkek müşterileri hedefliyorsa kahverengi, turuncu ve mor renklerden kaçınmalısınız.

Higher business values